**** بررسی مناسبات ادبیات کودک و فعالیت مبلغان؛
دستور شهید صیاد شیرازی به حجت الاسلام راستگو خبرگزاری رسا ـ کارشناس عرصه کودک و نوجوان با بیان خاطره ای از شهید صیاد شیرازی و حضور خود در جبهه گفت: در قرارگاه کربلا بودیم تا صیاد شیرازی نگاهش به من افتاد، شروع به پرخاش کردن کرد و گفت چه کسی به تو گفته بیایی جبهه، و آمده ای چکار کنی؟ گفتم آمدهام برای رزمندگان سخنرانی کرده و شادشان کنم که شهید خطاب به من گفت «برو در تلویزیون بجنگ».

حجتالاسلام والمسلمین محمدحسن راستگو، کارشناس عرصه کودک و نوجوان، در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری رسا، در تبیین وضعیت ادبیات کودک و نوجوان و ابعاد اثرگذاری مهدکودک ها در شکل‌گیری تربیت مطلوب خاطرنشان کرد: بسیاری از مهد کودکها، کودکان را به رقص تشویق می‌کنند و هنگامی که به این کارشان ایراد گرفته میشود، می گویند رقص کودک چه اشکالی دارد و نسبت به مبانی دینی و شیوه برخورد با روان کودک آگاهی ندارند.وی توجه درست به جایگاه ادبیات کودک را راهی برای رسیدن به تربیت مطلوب دانست و گفت: ادبیات، مجموعهای از ابزارهای ادبی است که میتواند یک مفهومی را به صورتهای مختلف در یک قشری القا کند؛ در این میان ادبیات کودک حساستر از سایر اقشار است، چرا که زبان ادبیات کودک و نوجوان بیشتر غیر مستقیم به القای پیام می پردازد؛ اما ارائه پیام برای دیگر اقشار بیشتر به صورت مستقیم صورت می‌گیرد.اهمیت کیفی نوع نگاه و نگرش به ادبیات

این کارشناس دینی افزود: ادبیات شامل شعر، قصه، نقاشی، تئاتر، فیلم، کارتون و بازیهای فکری مجموعه مواردی است که نشر ادبیات را به صورت غیرمستقیم در اندیشه یا رفتار کودکان بر عهده دارند.

وی با بیان اینکه ادبیات از نظر کیفی نیز یک مقوله قابل انشعاب است، اظهار داشت: نوع نگاه و نگرش در ادبیات از نظر کیفی اهمیت دارد؛ متأسفانه برخی مهد کودکها، رقص را نیاز کودکان و حرکتی مطلوب می­دانند.

عواملی که در تربیتپذیری کودک و نوجوان نقش دارند

حجتالاسلام والمسلمین راستگو با اشاره به اینکه باید ابتدا ادبیات را به درستی تعریف و وجه کیفی آن را تبیین کرد، گفت: وجه اصلی تربیت انسان جهتی خدایی و تربیت سالم دارد و اگر این جهت را بخواهیم از نظر کیفیت مورد بررسی قرار دهیم، باید به عوامل و ابزارهایی که در این راستا به کار گرفته میشود توجه داشت و آن عوامل برای مخاطبان متفاوت است.

این کارشناس دینی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه عواملی در تربیتپذیری گروه سنی کودک و نوجوان نقش دارند، تصریح کرد: ادبیات، رفتار پدر و مادر، مسافرت برای کودکان، تهیه ابزارهای بازی مطلوب، بازهای فردی و جمعی در تربیتپذیری کودکان نقش مهمی دارند.

ویژگیهای نویسندگان و شاعران عرصه کودک و نوجوان

وی با به اشاره به معیارهایی که باید نویسندگان و شاعران کودک و نوجوان از نظر شخصیتی و فکری دارا باشند، خاطرنشان کرد: اولین ویژگی که نویسنده و شاعر کودک باید داشته باشد، ایمان است؛ وجودش باید سرشار از عشق به خدا و معنویت و ایمان به آخرت و خدا و پیامبر(ص) باشد.

حجتالاسلام والمسلمین راستگو اظهار داشت: از دیگر ویژگی‌های متخصص در این زمینه، داشتن سه نوع آگاهی است؛ آگاهی به معارف الهی، آگاهی به ادبیات و زبان کودک، آگاهی به برخی علوم همچون روان‌شناسی و جامعه شناسی نیازهای متخصص کار کودک است.

پیشکسوت حوزه علمیه قم در عرصه کودک و نوجوان افزود: مطالعه آثار ایرانی و خارجی و نقد آنها و بهره­گیری از ابزارها و شیوه های ورود و خروج به دنیای کودکان از دیگر ویژگیهای متخخصان این عرصه باید باشد.

توجه شهید صیاد شیرازی به پشت جبهه

حجتالاسلام والمسلمین راستگو به بیان خاطرهای از شهید صیاد شیرازی پرداخت و گفت: جنگ امروز ما فکری، عقیدتی و جنگ امواج است؛ در قرارگاه کربلا بودیم تا صیاد شیرازی نگاهش به من افتاد، شروع به پرخاش کردن کرد و گفت چه کسی به تو گفته بیایی جبهه، و آمده ای چکار کنی؟ گفتم آمدهام برای رزمندگان سخنرانی کرده و شادشان کنم.

این کارشناس دینی ادامه داد: شهید صیاد شیرازی در برابر پاسخم، گفت «شما نگران رزمندهها نباش، ما جنگ روانی و فیزیکی داریم و جنگ تو، جنگ امواج است و برو در تلویزیون بجنگ» این بینش شهید صیاد شیرازی بود.

وی درباره اهمیت جذاب‌بودن برنامههای رسانهها یادآور شد: کتابها، خبرگزاریها، تلویزیون، رادیو و سایت­های اجتماعی ما باید قوی، زیبا و جذاب باشد که خود به خود بچهها جذب شوند؛ زمانی که به آلمان رفته بودم، برخی بچهها می‌گفتند که ما شبکه هُد هُد شما را میبینیم؛ در یکی از مراکز متعلق به آستان قدس رضوی در یکی از مناطق بسیار محروم مشهد برای مراسمی رفته بودم و بچههای آن منطقه میگفتند که ما شما را در شبکه هدهد میبینیم؛ اگر این برنامهها برایشان جذاب نباشد، نمیبینند.

وجه تمایز مبلغان حوزوی کودک و نوجوان با دیگر فعالان این عرصه

حجتالاسلام والمسلمین راستگو به وجه تمایز مبلغان حوزوی کودک و نوجوان با دیگر فعالان این عرصه اشاره و خاطرنشان کرد: وقتی بچهها یک نفر را با لباس خاصی میبینند، آن لباس در ذهنشان تداعی خاصی میکند؛ تمایز مبلغان حوزوی این است که باید حضورشان، حرکات و رفتارشان، لبخندشان، آراستگی ظاهری­شان برای بچهها اسوه باشد و اگر با آن محتوا و قالبهای زیبا جمع شود، اثر را جالب‌تر میکند.

این کارشناس عرصه کودک و نوجوان افزود: با اینکه حدود سی سال از آن برنامههایی که اجرا میکردیم، گذشته است، برخورد فراوانی داریم که وقتی به ما میرسند التماس دعای فراوان دارند و میگویند که ما از آن برنامههای شما استفاده میکردیم و حتی قصههایی را برای ما یادآوری میکنند که بنده فراموش کردهام.

صف غذا و بازتاب رفتار حجت الاسلام راستگو

وی درباره تأثیر رفتار روحانیان در جذب نوجوانان اظهار داشت: در یکی از اردوگاههای تربیتی که صف طولانی برای گرفتن غذا بود، به ما گفتند برای شما جای خاصی را در نظر گرفتیم و در صف نایستید، من قبول نکردم و مثل بقیه بچهها در صف ایستادم و با آنها غذا را تحویل گرفتم و در کنار هم بودیم؛ موقع خروج از سالن غذاخوری، یکی از دانشآموزان گفت نمیدانم که شما چه کسی هستید، من به هیچ کدوم از شما طلبهها از بالا گرفته تا پایین ایمان نداشتم، کار امروزی که تو کردی، روی مرا کم کرد و مجبور شدم بگم بعضی از آخوندها آن گونه که من فکر میکنم، نیستند، گفتم این را از استادم شهید بهشتی یاد گرفتم.

حجتالاسلام والمسلمین راستگو درباره اهمیت خودسازی طلبهها تصریح کرد: تمایز یک روحانی ولو اینکه چنین منشی نداشته باشد، باید خود را وادار کند که چنین منشی ایجاد شود، ریا نکند و باید خودسازی کند؛ در حدیثی آمده است که اگر نیمه شب بیدار شدید و حال خواندن نماز شب را ندارید، استغفار کنید که جزء استغفارکنندگان نماز شب باشید و دو نفر مؤمن را دعا کن که ثواب نماز شب شامل حالتان شود؛ یک روحانی باید با یک غیرروحانی متفاوت باشد و منش ائمه اطهار(ع)، یاران خوب پیامبر(ص)، بزرگان و عرفا را داشته باشد.

خبرگزاری رسا


برچست ها :